Att använda Krisinformation.se från mobila klienter

Krisinformation.se är anpassad för att kunna användas även med mobiltelefoner, andra mobila apparater och speciella webbläsare.

Hur skiljer sig mobilsidan från den vanliga?

När du går in på Krisinformation.se med en mobiltelefon får du bara text, inga bilder. Utseendet och navigationen är speciellt formgivna för att fungera bättre och få högre användbarhet med en liten skärm och utan mus. Telefonnummer görs om till länkar som går att ringa upp genom att klicka på dem.

Vad ska jag göra för att det ska fungera?

Du som besöker Krisinformation.se via mobilen behöver inte göra några val eller ändra dina bokmärken eller inställningar. När du skriver in vår adress (www.krisinformation.se) in webbläsaren i din mobil kommer du automatiskt till en mobilanpassad sida. Det går till så att vår server läser av en XML-fil som innehåller en lista över webbläsare, varje gång det kommer en ny besökare. Servern jämför sedan din webbläsare mot listan och visar dig en webbsida som är anpassad för just den webbläsaren.

Att aktivt välja mobil version

Om vår webplats trots allt inte känner igen apparaten som en mobil enhet så går det att aktiv välja den mobila versionen av Krisinformation.se genom att gå till addressen. http://mobil.krisinformation.se

Mobiltjänsten är ny för Krisinformation.se - om du hittar något som verkar konstigt eller inte fungerar, eller om du har frågor, vänligen hör av dig till webmaster@krisinformation.se.

Sidan uppdaterad: 2008-12-17 13.58