Myndigheterna om arbetet i Haiti

Aktuellt om jordbävningen i Haiti

2010-01-29 15:30
MSB: Transport med 40 ton materiel till Haiti

På söndagen lyfte ytterligare ett flyg till Haiti från Örebro flygplats. Planet lastades med cirka 40 ton materiel.

Fler sidor om ämnet på Krisinformation.se

Sprucken markyta efter en jordbävning

Svenska myndigheters arbete för jordbävningsdrabbade Haiti

[2010-02-12] Det krävs stora internationella insatser för att hjälpa det katastrofdrabbade Haiti. Svenska myndigheter finns på plats och utför olika insater.

Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB

MSB, som tog över Räddningsverkets uppgifter 1 januari 2009, har bland annat till uppgift att snabbt kunna skicka iväg hjälpinsatser vid katastrofer. MSB har personal och materiel på plats i Haiti och har byggt ett läger med allt från egna el- och vattenverk till kontor, boende och storkök för FN-personal. Lägren är självförsörjande för att inte hjälparbetarna ska belasta Haitis knappa resurser. MSB kan sköta driften av lägren eller lämna över till FN eller lokal personal.

MSB stöttar även Haiti i återuppbyggnaden genom att skicka experter inom sanitet, miljö och avfallshantering.

Sida

Myndigheten Sida fördelar pengar till de olika svenska insatserna:

  • 100 miljoner kronor till FN:s humanitära appell för de olika organisationernas arbete.  
  • 2 miljoner kronor till Svenska Kyrkans katastrofarbete.
  • 5 miljoner kronor till Röda Korset för att nå de värst drabbade. 
  • 29,5 miljoner kronor till MSB för den pågående insatsen. 
  • 6 miljoner kronor till en lokal FN-ledd fond för naturkatastrofer.
  • 200 000 kronor till Rädda Barnen

Utrikesdepartementet

Sverige har en honorärkonsul på Haiti. I övrigt sköts förbindelserna via kansliet för Stockholmsbaserade ambassadörer.

Försvarsmakten

Försvarsmaktens transportflyg C 17 fraktar svenska räddningsarbetare från MSB till Haiti. Planet ingår i ett samarbete där Sverige och tolv andra länder gemensamt äger och utnyttjar tre plan. Försvarsmakten ställer också sina egna transportplan till förfogande för insatser i Haiti.

Frivilliga insatser

MSB kan tyvärr inte ta med frivilliga i sina insatser. Orsaken är att MSB får mycket specifika förfrågningar om personal som myndigheten har utbildat och övat. MSB kan heller inte ta emot materiel, eftersom myndigheten redan har den materiel som behövs.

Insatser - vanliga förkortningar

Mer om MSB:s internationella insatser