Säkerhetsläget i Sverige
Försvarsmaktens bedömning av läget i Sveriges närområde
Den ryska invasionen av Ukraina påverkar Sveriges säkerhet. Men risken för ett väpnat angrepp mot Sverige bedöms just nu som låg. Samtidigt finns det en ökad risk för påverkansoperationer och andra fientliga aktioner. Sabotage mot infrastruktur under havsytan har skett, cyberangrepp sker återkommande och politiska påverkanskampanjer riktade mot Sverige pågår.
Försvarsmakten följer utvecklingen noga och bevakar Sveriges territorium och närliggande områden dygnet runt.
Sveriges närvaro i Arktis
En stor del av Sveriges yta befinner sig geografiskt sett i Arktis. I och med klimatförändringarna har Arktis blivit högintressant. När isarna smälter öppnas ett nytt hav. Det innebär att nya farleder och naturtillgångar blir tillgängliga, vilket i sin tur leder till ökad konkurrens mellan stormakterna.
Sju av åtta arktiska länder är Nato-länder och Ryssland är det åttonde.
Nästan 50 procent av den arktiska landmassan ligger på ryskt territorium. Det betyder att Ryssland har en mycket lång kust mot Norra ishavet. Isen där har fungerat som en naturlig skyddsbarriär för Ryssland, men när den nu smälter upplever Ryssland detta som ett hot.
Vid en väpnad konflikt i Arktis skulle Sverige sannolikt påverkas, skriver Försvarsmakten på sin hemsida.
Sverige i Nato
Sverige är medlem i försvarsalliansen Nato (North Atlantic Treaty Organization). Sverige ansökte om medlemskap mot bakgrund av det förändrade säkerhetspolitiska läget efter Rysslands invasion av Ukraina. Regeringen anser att ett svenskt medlemskap i Nato är det bästa sättet att värna Sveriges säkerhet.
- Regeringens frågor och svar om Nato
- Försvarsmaktens frågor och svar om Nato
- Totalförsvarets forskningsinstituts (FOI:s) frågor och svar om Nato
Säkerhetspolisen om säkerhetsläget i Sverige
Sverige befinner sig i en turbulent tid med svårbedömda hot och snabba förändringar, skriver Säkerhetspolisen i sin lägesbild 2025 – 2026. Hotet mot Sverige hänger till stor del ihop med det som händer utanför landets gränser. Krig, konflikter och spänningar i omvärlden har påverkat Sverige under det gångna året. Mycket tyder på att även kommande år kommer att präglas av stor osäkerhet.
Ryssland utgör fortsatt det största hotet mot Sverige, skriver Säkerhetspolisen. De bedömer att Ryssland tar större risker än tidigare och agerar mer offensivt med dold påverkansverksamhet. Det finns också hot om sabotage från Ryssland för att stoppa västs stöd till Ukraina.
Än så länge har Sverige inte utsatts för några större angrepp eller traditionella sabotage, men Säkerhetspolisen har sett försök till cybersabotage från Ryssland.
I lägesbilden lyfts även att det är valår i Sverige, och att det kan utnyttjas av främmande makt. Genom påverkanskampanjer skulle de kunna försöka skapa oro och splittring i Sverige, och påverka valets trovärdighet. Men Säkerhetspolisen tillägger att de bedömer att motståndskraften i Sverige är god när det gäller valpåverkan.
Terrorhot
Hotnivån för terrorattentat i Sverige ligger på en trea på en femgradig skala. Det innebär ett förhöjt hot och därmed att terrorattentat kan inträffa. Hotet kommer framförallt från våldsbejakande islamism och våldsbejakande högerextremism. De troligaste förövarna är ensamagerande individer som har radikaliserats genom våldsförhärligande propaganda.