När tutar Hesa Fredrik?

Oftast ljuder Hesa Fredrik bara fyra gånger per år, vid kvartalstesten. Men vilka händelser kan göra att tutan används skarpt? Och vem bestämmer när tutan ska användas? Vi ställde frågor om utomhusvarningssystemet till Björn Skoglund på SOS Alarm.
Publicerades
Björn Skoglund, Tjänsteområdesägare 112 & Krisberedskap, SOS Alarm


Vem bestämmer om tutorna ska användas?

Tidigare var det bara räddningsledare som kunde ta beslut om tutan. Sedan VMA-lagen kom 2024 kan alla som är behöriga att begära ett Viktigt meddelande till allmänheten (VMA) besluta om tutan ska användas. Det innebär bland annat alla beredskapsmyndigheter, kommuner, regioner, Försvarsmakten och regeringen, säger Björn Skoglund.

Vid vilka händelser är det vanligast att tutan används?

När det handlar om en omedelbar fara och till och med livsfara. När tutan senast användes 2020 innan den användes vid snöstormen Johannes i december 2025 reds. anm.) handlade det om två separata händelser rörande farligt gasutsläpp.

Vi har ett antal industrier som har mandat att begära VMA. Det handlar om tung kemisk industri med farliga ämnen som ligger nära bostadsområden. Där vill man snabbt kunna uppmärksamma folk om att något farligt har hänt och att man omedelbart ska gå in och stänga dörrar, fönster och ventilation.

Men det är inte uteslutet att tutan används vid andra typer av händelser också. Det finns ingen begränsning. Vid flyglarm, som också är en form av VMA, skulle den till exempel användas.

 

Tutan används när det handlar om en omedelbar fara och till och med livsfara 

Kommer tutan att användas vid fler typer av händelser nu när fler kan begära ett VMA?

Ja, så skulle det kunna bli. Varje aktör bedömer själv om det är lämpligt eller inte. Sen har jag svårt att tro att till exempel Arbetsförmedlingen som beredskapsmyndighet skulle gå ut med ett VMA. Och skulle dom göra det tror jag inte tutan skulle användas. Men i praktiken är det möjligt.

Digital tuta för utomhussignal. Foto: Thomas Henrikson 

Vid snöstormen Johannes begärde Trafikverket att tutan skulle användas i Gävle. Varför tror du det blev så starka reaktioner kring det?

Det kanske beror på att det var en udda händelse att använda tutan vid och att det därför fick stor uppmärksamhet i media. Det handlade om att det var farligt att ge sig ut på vägarna på grund av nedfallande träd och elledningar.

På ett sätt kanske det var bra att tutan användes för att understryka att det var riktigt farligt och att man skulle hålla sig inomhus.

Vad ska man göra om man hör tutan när det inte är ett kvartalstest som idag?

Gå inomhus. Stäng alla dörrar, fönster och ventilationen, om det går. Håll dig uppdaterad genom att lyssna på Sveriges Radio P4, eller se på tv eller text-tv. Du kan också läsa på Krisinformation.se, eller ringa till 113 13.