Skolor i Borlänge öppnar som vanligt imorgon
Borlänge kommun höll på onsdagen ett flertal förskolor och skolor stängda. Beslutet var en försiktighetsåtgärd efter att det inkommit hot om möjligt våld.
Polisen inledde en förundersökning om grovt olaga hot mot grupp, men på onsdag vid 13-tiden meddelades alltså att det inte kvarstår någon hotbild. Polisen har omhändertagit en person som misstänks ligga bakom det hot som riktats mot skolverksamheten. Personen är hämtad till förhör.
– Vi har stor förståelse för att situationen har påverkat många. Vårt fokus har hela tiden varit att sätta tryggheten främst och att agera med försiktighet utifrån den information som funnits, säger Jörgen Olsson, kommundirektör i Borlänge, på kommunens webbplats.
Berörda skolor som håller stängt på onsdagen
Förskolor
- Eken
- Nattviolen
- Tjärna förskola
- Bryggargården
- Forssaängsgården
- Svartnäsgården
Grundskolor
- Maserskolan
- Tjärna/Solängsskolan
- Forssaängskolan
- Forssaklackskolan
Gymnasieskolor
- Alice Lundsgymnasiet
- IM
- Hushagsgymnasiet
- Soltorgsgymnasiet
- Ljungbergsgymnasiet
- Vuxenutbildning:
- Komvux